3A GARAGE SİZİN İÇİN PORSCHE TAYCAN ÖZELLİKLERİNİ KEŞFETTİ.

Bu Aracın Elektrikli Bir Spor Otomobil Olduğunu Unutmayın.

Porsche meraklıları ve takipçileri için 3a Garage servis olarak sizlere TAYCAN modelini inceledik ve sizlere bu incelemede edindiğimiz bilgileri aktarmaya çalışacağız. Bu yazımız da sizlere genelde teknik özellikleri kapsayan bilgiler vereceğiz. Motor ve performansa dayalı edinmek istediğiniz bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teknik bilgileri sizlere aktarmaya başlamadan önce bizleri biraz şaşırtan bir gelişmeden bahsedeyim , Porsche firması bu yeni model araca verdiği yeni isim bizleri çok şaşırttı. Açıklanan isim Taycan ve tamamen türkçeden esinlenmiş. Bu araca ilk olarak verilmek istenen isim Mission E olarak karar verilip açıklansa da radikal bir kararla TAYCAN’a çevrildi.

Şimdi sizlere bu Porsche Taycan modelinin çok merak edilen teknik özelliklerini anlatalım.

  • Aracımız toplam da 400 KW yani 600 beygir güç üretebiliyor. Zaten akaryakıtlı bir sistemde bile 600 beygire ulaşılması zor iken Porsche Taycan elektrikli bir sistemde bu gücü üretebiliyor.
  • 200 km hıza ise aracımız 12 saniye gibi bir rekor sürenin altında ulaşabiliyor. Bir çok aracın 100 km hıza bile bu sürede ulaşamadığının altını çizmek istiyorum.
  • Taycan 4 çeker özeliğini de performansının en büyük gizemi olarak kabul ediyor. Dört tekerini de çekiş gücünü almak için devamlı kullanabiliyor diyebiliriz.
  • Araç aynı zaman da 20 dakika şarj ile toplam da 400 km yol kat edebiliyor. Ama prototipler üretilmeye başladıktan sonra bu veri 15 dakikada 400 km olarak güncellendiğini duyurdu.

Ufak bir dip not Porsche bu araç da kullandığı motoru üretmeye karar vermesinin nedenlerin den birisi de LeMans yarısını kazanan 919 Hybrid yarış otomobilin den sonra karar verdi Taycan içerisin de kullanılan bu motor tamamen yarışı kazandıran teknoloji olarak duyuruldu.
Araç için prototip olarak kaç adet üretildiğini açıklamadı ama bu üretilen prototipleri 40 kişilik ekipler tarafın dan incelendiğini duyurdu.

Duyurular içerisin de açıklamalara ise Porsche Taycan pistler de yer alacak diyerek de devam eden Porsche yetkilileri bu araç dan çok şey beklediklerini resmen her keze yansıttı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir