Porsche’nin Tarihsel Gelişimi (part2)

porschenin-tarihsel-gelisimi-part2-3a-garage

porschenin-tarihsel-gelisimi-part2-3a-garage

70’li yıllar marka için tam anlamı ile doruk noktasına ulaşılan zaman olmuştur. 1970 yılında gerçekleşen Makkes Dünya Şampiyonası’nı dokuz ayrı birincilik ile tescilleyen firma LeMans’da da ulaşacağı başarılar ile en çok konuşulan isimler arasına girmiştir. 1974 yılında patlak veren petrol krizinden en az etkilenebilmek için üretilen egzoz turbo şarjlı ve basınç regülâtörüne sahip modeli 911 Turbo, dünyaya sunulur.

Firmanın ürettiği ilk 911 modelinin 25. yıldönümünde, dört çeker sistemi ile hazırlanan 911 Carrera 4 modeli sunulur. Ertesi yıl ise ilk tiptronik vites sistemine sahip 911 Carrera tanıtılacaktır.

1991 yılında tüm dünyada artan güvenlik endişeleri sebebi ile Almanya genelinde hem sürücü hem de ön yolcu koltuğundaki hava yastığını standart olarak tüm modellerinde kullanmaya başlayan ilk firma Porsche olur. Buna ek olarak sürekli geliştirilmeye devam eden fren ve ek güvenlik sistemleri ile benzerlerine nazaran hız tutkusunu daha sağlıklı biçimde yaşanmasına olanak veren firma, birçok merciden olumlu yorumlar almayı sürdürmektedir.
2000’li yıllara gelindiğinde ise firma performans ve kalitenin öncülerinden birisi konumuna gelmiştir. Motor hacmi ve sağlanılan tork artarken yakıt tüketimi ve doğaya salınan atık gaz alanında da geniş çaplı çalışmalara imza atan firma, Avrupa ve Amerika’da pek çok araştırma şirketi tarafından ödüllere layık bulunmuştur. Şirketin ürettiği araçlardaki doğaya dost tutumu bu alanda önem gösteren müşterilerin de ilgisini çekmiş ve satış rakamlarını bir hayli arttırmıştır.

Çift kişilik spor arabalarının yanı sıra standart beş kapılı modelleri ile de beğeni toplayan marka, ülkemizde yüksek vergi düzeyleri sebebi ile fazla rastlanılmasa da, Avrupa ülkelerinde aile aracı sektöründe de başarısını arttırmıştır. 2009 senesinde kurucusunun 100. yaş gününü kutlayan firma, Porsche Panamera modeli ile lüks spor araba kavramını bambaşka bir boyuta taşımıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir