Porsche’nin Tarihsel Gelişimi (part1)

porschenin-tarihsel-gelisimi-part1-3a-garage

porschenin-tarihsel-gelisimi-part1-3a-garage

Otomotiv tarihinin en eski markalarından birisi konumun olan Porsche, aynı zamanda günümüzün en kaliteli spor araba üreticileri arasında da yer almaktadır. 1875 yılının 3 Eylül’ünde dünyaya gelen Ferdinand Porsche, eğitimini meslek okulunda tamamladıktan sonra babasının yanında çırak olarak işe başlamıştır. Henüz 25 yaşında genç bir mühendis olan Ferdinand’ın hazırladığı elektrikli ve benzinli motorlara sahip aracı bir anda büyük bir ün kazanmasına sebep olurken, markanın da gelişim sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Bunu izleyen 48 yıl boyunca birçok başarılı otomotiv firmasında teknik müdür, geliştirici ve benzer yönetici pozisyonlarında görev alan Ferdinand, 1948 yılında kendi adını taşıyan ilk spor araba olan Porsche 356’yı piyasaya sürer. KG Stuttgart-Zuffenhausen’a dönerek modelin seri üretimine 1950 yılında başlanırken, tarih 30 Ocak 1951’i gösterdiğinde şirketin kurucusu Ferdinand Porsche yaşamını yitirir. Aynı yıl 356 SL modeli ile LeMans’ta birincilik koltuğuna oturan firma, uluslar arası ilginin de odağı haline gelir. Zamanın en büyük otomotiv etkinliği olan Paris Auto Show’da 1953 yılında tanıtılan 550 Spyder modeli, hafifliği ve çevikliği sebebi ile beğeni toplarken ilerleyen yıllarda onlarca başarı kazanacaktır.

1956 yılında şirketin 25. Kurulum yıldönümü kutlanırken on bininci Porsche 356 üretimi gerçekleştirilir. Bu sırada üretilen 550 A Spyder, Targa Florio yarışında tüm klasmanlarda birinci olarak kalitesini tesciller.

1965 yılına gelindiğinde Cabrio tarzı araçlarda oluşabilecek güvenlik önlemlerine cevap olarak “ Güvenli Cabriolet “ sloganı ile Porsche 911 Targa’nın tanıtımı yapılır. Gerek ergonomik özellikleri gerekse benzer araçlara nazaran üstün güvenlik ekipmanları ile bir anda ilgiyi üzerine toplayan otomobil, yoğun satış rakamlarına ulaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir