Porsche’nin Tarihsel Gelişimi

porsche-tarihi-blog-yazisi-3a-garage

porsche-tarihi-blog-yazisi-3a-garage

Porsche’nin Tarihsel Gelişimi, otomotiv tarihinin en eski markalarından birisi konumun olan Porsche, aynı zamanda günümüzün en kaliteli spor araba üreticileri arasında da yer almaktadır. 1875 yılının 3 Eylül’ünde dünyaya gelen Ferdinand Porsche, eğitimini meslek okulunda tamamladıktan sonra babasının yanında çırak olarak işe başlamıştır. Henüz 25 yaşında genç bir mühendis olan Ferdinand’ın hazırladığı elektrikli ve benzinli motorlara sahip aracı bir anda büyük bir ün kazanmasına sebep olurken, markanın da gelişim sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Bunu izleyen 48 yıl boyunca birçok başarılı otomotiv firmasında teknik müdür, geliştirici ve benzer yönetici pozisyonlarında görev alan Ferdinand, 1948 yılında kendi adını taşıyan ilk spor araba olan Porsche 356’yı piyasaya sürer. KG Stuttgart-Zuffenhausen’a dönerek modelin seri üretimine 1950 yılında başlanırken, tarih 30 Ocak 1951’i gösterdiğinde şirketin kurucusu Ferdinand Porsche yaşamını yitirir. Aynı yıl 356 SL modeli ile LeMans’ta birincilik koltuğuna oturan firma, uluslar arası ilginin de odağı haline gelir. Zamanın en büyük otomotiv etkinliği olan Paris Auto Show’da 1953 yılında tanıtılan 550 Spyder modeli, hafifliği ve çevikliği sebebi ile beğeni toplarken ilerleyen yıllarda onlarca başarı kazanacaktır.

1956 yılında şirketin 25. Kurulum yıldönümü kutlanırken on bininci Porsche 356 üretimi gerçekleştirilir. Bu sırada üretilen 550 A Spyder, Targa Florio yarışında tüm klasmanlarda birinci olarak kalitesini tesciller.

1965 yılına gelindiğinde Cabrio tarzı araçlarda oluşabilecek güvenlik önlemlerine cevap olarak “ Güvenli Cabriolet “ sloganı ile Porsche 911 Targa’nın tanıtımı yapılır. Gerek ergonomik özellikleri gerekse benzer araçlara nazaran üstün güvenlik ekipmanları ile bir anda ilgiyi üzerine toplayan otomobil, yoğun satış rakamlarına ulaşmıştır.

targa serisi

70’li yıllar marka için tam anlamı ile doruk noktasına ulaşılan zaman olmuştur. 1970 yılında gerçekleşen Makkes Dünya Şampiyonası’nı dokuz ayrı birincilik ile tescilleyen firma LeMans’da da ulaşacağı başarılar ile en çok konuşulan isimler arasına girmiştir.

1974 yılında patlak veren petrol krizinden en az etkilenebilmek için üretilen egzoz turbo şarjlı ve basınç regülâtörüne sahip modeli 911 Turbo, dünyaya sunulur. Firmanın ürettiği ilk 911 modelinin 25. yıldönümünde, dört çeker sistemi ile hazırlanan 911 Carrera 4 modeli sunulur. Ertesi yıl ise ilk tiptronik vites sistemine sahip 911 Carrera tanıtılacaktır.

1991 yılında tüm dünyada artan güvenlik endişeleri sebebi ile Almanya genelinde hem sürücü hem de ön yolcu koltuğundaki hava yastığını standart olarak tüm modellerinde kullanmaya başlayan ilk firma Porsche olur. Buna ek olarak sürekli geliştirilmeye devam eden fren ve ek güvenlik sistemleri ile benzerlerine nazaran hız tutkusunu daha sağlıklı biçimde yaşanmasına olanak veren firma, birçok merciden olumlu yorumlar almayı sürdürmektedir.

panamera

2000’li yıllara gelindiğinde ise firma performans ve kalitenin öncülerinden birisi konumuna gelmiştir. Motor hacmi ve sağlanılan tork artarken yakıt tüketimi ve doğaya salınan atık gaz alanında da geniş çaplı çalışmalara imza atan firma, Avrupa ve Amerika’da pek çok araştırma şirketi tarafından ödüllere layık bulunmuştur. Şirketin ürettiği araçlardaki doğaya dost tutumu bu alanda önem gösteren müşterilerin de ilgisini çekmiş ve satış rakamlarını bir hayli arttırmıştır.

Çift kişilik spor arabalarının yanı sıra standart beş kapılı modelleri ile de beğeni toplayan marka, ülkemizde yüksek vergi düzeyleri sebebi ile fazla rastlanılmasa da, Avrupa ülkelerinde aile aracı sektöründe de başarısını arttırmıştır. 2009 senesinde kurucusunun 100. yaş gününü kutlayan firma, Porsche Panamera modeli ile lüks spor araba kavramını bambaşka bir boyuta taşımıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir